„Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji”- Anna Rzeszutowa

Anna Rzeszutowa urodziła się w 1937 r. w Dąbrowicy koło Baranowa Sandomierskiego. Od 1976 r. aż do śmierci w 2017 r. była charyzmatyczną twórczynią działającą w zespole „Lasowiaczki” w Baranowie Sandomierskim. Występowała w wielu konkursach, przeglądach, festiwalach zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody, np. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą czy „Sabałowych bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej. Oprócz działalności scenicznej zajmowała się także rękodziełem. Wyszywała hafty lasowiackie, wycinała z papieru, wykonywała ozdoby z bibuły, wieńce dożynkowe i palmy wielkanocne. Propagowała motyw „serca lasowiackiego”, po które chętnie sięgają dzisiaj różne środowiska promujące lasowiacką kulturę ludową. Prowadziła liczne warsztaty z rękodzieła ludowego zapraszana do szkół, muzeów czy domów kultury. Chętnie dzieliła się swoją wiedzą na temat ludowych zwyczajów i tradycji Lasowiaków, barwnie gawędząc o dawnych czasach. Promowała także potrawy tradycyjne, znała się na medycynie ludowej. Starała się ratować dawne ludowe pamiątki tradycyjnej kultury i sztuki ludowej Lasowiaków, czemu sprzyjała praca zawodowa w terenie, bowiem jako inseminator znajdowała w gospodarstwach wiele porzuconych dawnych sprzętów. Przedmioty te służyły jako rekwizyty do przedstawień folklorystycznych dla Zespołu ,,Lasowiacy” oraz jako eksponaty Lasowiackiej Izby Regionalnej utworzonej w 1977 r. w jej domu w Baranowie Sandomierskim. Nazywano ją „Babcią Hanką”, co oddawało szacunek i sympatię, jakimi się cieszyła, zwłaszcza za swoją gościnność i bezpośredniość. Jest bohaterką filmu „Haft to moje życie” zrealizowanego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w 2013 r., prezentowanego na ekspozycji regionalnej.

Elżbieta Skromak

Przykłady wycinanki Anny Rzeszutowej zobaczyć można obecnie na wystawie czasowej „Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie. Wystawa udostępniona została przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Serdecznie zapraszamy!