„Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji”- Barbara Sroczyńska

Barbara Sroczyńska urodziła się w 1963 r. w Baranowie Sandomierskim, obecnie mieszka w Padwi Narodowej. Wieloletnia instruktorka do spraw folkloru w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim. Od ponad dwudziestu lat działa i występuje w zespole „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. Jako gawędziarka wielokrotnie była nagradzana za regionalne opowieści. Bajka ludowa „Serce lasowiackie” opowiedziana przez nią znalazła się w książce z podkarpackimi bajkami pt. „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe” autorstwa Joanny Papuzińskiej. Działając na rzecz popularyzacji kultury ludowej Lasowiaków chętnie dzieli się swoimi umiejętnościami rękodzielniczymi. Wycinankę polubiła dzięki „babci Rzeszutowej”, która zachęciła ją do pielęgnowania tej tradycji, aby o wycinance nie zapomniano. Artystka prowadzi wiele zajęć w Izbie Regionalnej w Baranowie Sandomierskim, na których uczy dzieci wycinania tradycyjnego. Prowadzi również zajęcia z bibułkarstwa, wykonywania pisanek i palm wielkanocnych, ozdób bożonarodzeniowych oraz innych technik rękodzielniczych, np. filcowania, quillingu, decoupage, malowania na szkle. Haftuje i szydełkuje, bo te umiejętności nabyła w rodzinnym domu – od mamy, która nauczyła ją wykonywać makatki czy serwetki. Współpracuje z wieloma muzeami i ośrodkami kultury. Organizuje konkurs na największą palmę w Baranowie Sandomierskim. Założyła Koło Gospodyń Wiejskich „Lasowiaczki” w Baranowie Sandomierskim. Zgromadziła wiele zabytków kultury ludowej, które sama odnawiała na potrzeby utworzenia regionalnego muzeum.

Elżbieta Skromak

Przykłady wycinanki Barbary Sroczyńskiej zobaczyć można obecnie na wystawie czasowej „Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie. Wystawa udostępniona została przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Serdecznie zapraszamy!