25 lipca- wspomnienie św. Krzysztofa

25 lipca w kościele katolickim obchodzimy wspomnienie św. Krzysztofa.

Święty ten jest uznawany za patrona mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, biegaczy i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, a obecnie patronuje kierowcom.

W roku 2024 kolekcja rzeźby drewnianej w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie wzbogaciła się o płaskorzeźbę przedstawiającą św. Krzysztofa.

Na pierwszym planie widoczna jest postać świętego. Ukazany jest on jako starszy mężczyzna z siwymi włosami i siwą, długa brodą. Ubrany jest w tunikę do połowy łydki i czerwony płaszcz. W ręku dzierży laskę. Na lewym ramieniu trzyma Dzieciątko Jezus, przedstawione w białej szacie, które w jednej ręce ma jabłko królewskie, a drugą wznosi w geście błogosławieństwa.

Autorem płaskorzeźby jest twórca ludowy Marian Brudek. Artysta urodził się w 1895 r. w Bogorii. Miał małe gospodarstwo jednak pracował również zawodowo jako m. in. szewc i listonosz. Był człowiekiem aktywnym społecznie, przez kilka lat pełnił funkcję sołtysa. Swoją artystyczna przygodę rozpoczął w 1917 roku. Rzeźbić nauczył się sam i początkowo wyłącznie na własny użytek, ale z czasem zaczął zbierać zamówienia.

Za pomoce dydaktyczne podczas nauki służyły mu obiekty z miejscowego kościoła, przydrożne kapliczki oraz figury dewocyjne. Nie dziwi wiec, że najbliższa była mu tematyka religijna, zwłaszcza w początkowym okresie twórczym.

W okresie powojennym, pod wpływem ogłaszanych przez muzea konkursów tematycznych, poszerzył swoje artystyczne zainteresowania i zaczął przedstawiać m. in. znane postaci (np. Kopernika), czy wydarzenia historyczne.

Najwięcej prac tego artysty odnaleźć można w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz Muzeum Narodowego w Kielcach.

Monika Zydroń

Skip to content