„Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji”- Janina Piechota

Janina Piechota urodziła się w 1949 r., pochodzi z Chmielowa, mieszka w Cyganach koło Tarnobrzega. Z zawodu krawcowa. Z rękodziełem miała kontakt od najmłodszych lat, ponieważ wykonywaniem chodników i haftowaniem zajmowano się w jej domu rodzinnym. Od wielu lat współpracuje z Centrum Kultury Lasowiackiej i z zespołem „Cyganianki”. Od kilku działa również w Kole Gospodyń Wiejskich w Cyganach. Swoimi zdolnościami

krawieckimi wykazała się zwłaszcza w wykonaniu strojów dla „Cyganianek” oraz zespołów dziecięcych i kapeli działających w Centrum Kultury Lasowickiej. Bibułkarstwem

i wycinanką zainteresowała się dzięki Annie Rzeszutowej z Baranowa Sandomierskiego, która w 2004 r. w Cyganach poprowadziła warsztaty na ten temat. Rękodzielnicze prace prezentowała na wystawach towarzyszących wydarzeniom kulturalnym w Cyganach, Baranowie Sandomierskim, Bojanowie, Nowej Dębie i Tarnobrzegu oraz w plenerach rękodzielniczych organizowanych przez Stowarzyszenie Młodzieży „Kreatywni w Działaniu” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Bojanowie. We współpracy z „Cyganiankami” otrzymała III miejsce za pisanki w konkursie wielkanocnym w Grodzisku Dolnym w 2012 r.

Elżbieta Skromak

Przykłady wycinanki Janiny Piechoty zobaczyć można obecnie na wystawie czasowej „Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie. Wystawa udostępniona została przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Serdecznie zapraszamy!