„Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji”- Renata Sendrowicz
Renata Sendrowicz urodziła się w 1976 r., pochodzi z Podkarpacia, obecnie mieszka w Samborcu. Interpretatorka sztuki ludowej, artystka obdarzona wieloma talentami, edukatorka, uczestniczka wielu konkursów poświęconych tradycyjnemu wzornictwu, w swojej twórczości często nawiązuje lub inspiruje się wzornictwem lasowiackim. Na co dzień zajmuje się haftem, koronką, florystyką, fotografią, rysunkiem, malarstwem, poezją. Od lat prowadzi warsztaty z koronki, haftu, bibułkarstwa i palmy tradycyjnej. Wypracowała swój rozpoznawalny styl, nawiązujący do polskich motywów ludowych. Zajmuje się etnodizajnem. Jej prace z zakresu dekoracji wnętrz można znaleźć także w sklepach z pamiątkami regionalnymi. W poszukiwaniu twórczych inspiracji podróżuje po Polsce, odwiedza skanseny, muzea, zbiera informacje na tematkultury, obyczajów i wzornictwa, co skutkuje powstawaniem niepowtarzalnych dekoracji.
Zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień w konkursach. Prowadzi swój profil w social mediach, gdzie prezentuje swoją twórczość. Bierze udział w różnych projektach i wystawach. Swoje prace prezentowała m.in. na wystawach w muzeum Zamek Baranów
Sandomierski, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz podczas pokazów, warsztatów jarmarków, festiwali tradycyjnego rękodzieła. Działa aktywnie na rzecz lokalnej społeczności zbierając informacje dla archiwum społecznego w Samborcu. Ciągle pojawiają się u niej nowe pasje, za którymi podąża i daje upust swojej kreatywności. Niedawno zainspirowała się wycinanką ludową.
Elżbieta Skromak
Przykłady wycinanki Renaty Sendrowicz zobaczyć można obecnie na wystawie czasowej „Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie. Wystawa udostępniona została przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Serdecznie zapraszamy!