Kulturalne spotkania dla wszystkich… starszych stażem – Plan na październik 2021
Najbliższa jesień to ukłon w stronę Seniorów!
Pragniemy zaprosić wszystkich starszych… stażem – na cykl muzealnych wydarzeń w ramach Kulturalnych spotkań.
Czeka na Państwa podróż do dawnego Rzeszowa pełnego tajemnic i miejsc z duszą w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, oparte o wystawy stałe i czasowe -oprowadzenie lub warsztaty rękodzielnicze w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli oraz interesujące prelekcje tematyczne w Muzeum Okręgowym. Muzealnicy postarają się odpowiedzieć na każde, nawet zawiłe pytanie – mamy jednak na uwadze, że każdy Gość wniesie coś nowego, czego na próżno szukać nawet w naszych archiwach.
Wierzymy, że spędzą Państwo miły czas w otoczeniu reliktów przeszłości, które pozwolą na refleksję i wspomnienia z dawnych lat.
Poniżej przedstawiamy plan Kulturalnych spotkań w październiku 2021 r.
Wstęp na warsztaty wg cennika danego Oddziału.
Minimalna liczba uczestników wynosi 5.
Spotkania będą odbywać się w trzech miejscach: Muzeum Okręgowym w Rzeszowie ul. 3 Maja 19, Oddziale: Muzeum Historii Miasta Rzeszowa ul. Rynek 12 oraz Oddziale: Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli ul. Rynek 6.
Wstęp do warsztatów, które odbędą się w Muzeum Etnograficznym 14 października o godzinie 14:00, na które szczególnie zapraszamy:
Świat igłą wyczarowany – w świecie makatek
Ojczyzną makatek z białego płótna, z prostym haftem konturowym, zdobiących głównie kuchnie były Niemcy i Holandia. W krajach tych używano ich powszechnie już w XIX wieku. Na początku XX stulecia zaczęły one upiększać także wnętrza i w innych krajach Europy. Były używane w Anglii, Austrii, na terenach obecnej zachodniej Białorusi, w Bułgarii, Czechach, Estonii, Francji (tam jedynie w Alzacji i Lotaryngii), na Litwie, Łotwie, w Macedonii, Polsce, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowacji, Szwecji, na Ukrainie i Węgrzech. Najpierw pojawiły się domach mieszczańskich, potem robotniczych, a na koniec wiejskich.
Największy rozkwit „makatkowej mody” przypada na lata 60. XX wieku. Początkowo hafty na nich były jednobarwne, przeważnie niebieskie, niekiedy czerwone lub czarne. W latach 30. XX wieku coraz częściej wielokolorowe. Kolejny etap rozwoju to makatki z jednobarwnym lub wielobarwnym drukiem, gotowe do zawieszenia zaraz po zakupie.
Przyglądając się uważnie makatkom, wczytując się w „wyczarowane igłą” ozdobne litery, wyróżnić można sentencje dotyczące domowego ogniska i kuchni, czystości, miłości oraz o tematyce dziecięcej i religijnej i ogólnej. Najliczniejszą grupę stanowią sentencje dot. ogniska domowego i kuchni. Przedstawiany na makatkach obraz składał się najczęściej z dwóch elementów – wątku zasadniczego, czyli syntetycznie i schematycznie potraktowanego wizerunku, oraz korespondującego z nim napisu.