„Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji”- Dorota Kozioł

Dorota Kozioł urodziła się w 1951 r. w Machowie. Od dzieciństwa brała udział w działaniach popularyzujących rodzimą kulturę ludową, towarzysząc swojej mamie Marii w jej aktywnym życiu i działalności. Pracowała zawodowo jako dziennikarka. Przez 25 lat była redaktorem gazety „Siarka” (w tym 10 lat jako red. naczelny). Współpracowała ze znanymi regionalnymi wydawnictwami: „Nowiny”, „Tygodnik Nadwiślański”, „Tarnobrzeskie Zeszyty Historyczne”, także z Radiem Kielce. Pracowała również – jako redaktor – w Wydawnictwie Diecezjalnym w Sandomierzu. Jej dorobek twórczy to ponad 50 książek, w tym: trzy tomiki poetyckie, bajki dla dzieci, legendy z Tarnobrzega i okolic, opowieści biograficzne o wyjątkowych Polakach, pozycje dotyczące historii Tarnobrzega, Machowa, lokalnych tradycji, także książki „podróżnicze”, opowiadające o Madagaskarze, które są owocem jej pobytu na tej wyspie. Pisze również scenariusze i teksty piosenek. Swój talent pisarski łączyła z talentem malarskim, jako ilustratorka. Jest autorką obrazów o tematyce religijnej, które znajdują się w polskich kościołach i za granicą np. w Czadzie, Ekwadorze i na Madagaskarze. W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli znajdują się jej obrazy oraz wycinanki. Popularyzowała kulturę ludową Lasowiaków prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Za swoją działalność kulturalną uhonorowana została przez władze miasta i powiatu, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, Muzeum Historyczne miasta Tarnobrzega, także przez Zarząd Województwa Podkarpackiego (za całokształt twórczości). Otrzymała również Medal im. Franciszka Kotuli.

Elżbieta Skromak

Przykłady wycinanki Doroty Kozioł zobaczyć można obecnie na wystawie czasowej „Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie. Wystawa udostępniona została przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Serdecznie zapraszamy!