WIEŚ W MIEŚCIE- Architektura drewniana Rzeszowa

Drewniane domy, które wciąż znajdują się na obszarze miasta Rzeszowa, budzą różnorakie emocje. Dla jednych, jednoznacznie kojarząc się z wiejskością, są kłopotliwym dziedzictwem, które nie pasuje do wizji nowoczesnego miasta. Inni znów z sentymentem podchodzą do dawnej drewnianej zabudowy, wyrażając żal niemal po każdym rozebranym drewnianym obiekcie.

Już pod  koniec XIX w. widoczne było zjawisko współistnienia architektury drewnianej z nowoczesną, murowaną. Rzeszów w swojej historii miał kilka przełomowych wydarzeń mających wpływ na przemiany architektoniczne.  Pierwszym był wielki pożar w 1842 r., w którym spłonęła niemal połowa drewnianej zabudowy. Powstał wówczas szereg kamienic, dziś charakterystycznych dla centrum miasta. Kolejnym była budowa zakładu WSK, będącego częścią COP-u, wraz z mieszkaniami dla kadry zarządzającej i pracowników. Bardzo widocznym elementem krajobrazu miasta są również budynki z okresu PRL-u oraz obiekty współczesne.

Na wystawie „Wieś w mieście” zobaczyć można tego typu budynki uwiecznione na czarno-białych fotografiach przez pracowników Muzeum w Rzeszowie. Ważnym elementem wystawy są fotografie barwne, wykonane współcześnie. Stanowią dokumentację zabytków architektury drewnianej znajdujących się w obecnych granicach administracyjnych miasta Rzeszowa. Prezentują budownictwo z ok. poł. XX w.

Zestawienie tych dwóch typów fotografii pozwala ukazać zmiany zachodzących na gruncie drewnianego budownictwa mieszkalnego, związane z dostępnością nowszych technologii oraz surowców, a także ze wzrostem zamożności mieszkańców. Obrazują również metemorfozy, jakie przeszły te budynki na przestrzeni lat oraz różnorakie podejście właścicieli do „starego”, niekiedy zabytkowego już obiektu.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się już jutro (w czwartek 21 listopada 2024 o godz. 19:00).

 

 

Skip to content