Pokaz filmu „CERAMICZNA REWOLUCJA”- 27.04.2025 r.

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Rzeszowskie Piwnice oraz Małopolski Instytut Kultury zapraszają na spotkanie łączące historię, sztukę i pasję do ceramiki.

Spotkanie rozpocznie się wprowadzeniem Karoliny Fidyk – pracowniczki Małopolskiego Instytutu Kultury, dokumentalistki oraz organizatorki produkcji filmu „Ceramiczna rewolucja”, poświęconego fenomenowi Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Kamionka”. Po krótkiej prelekcji odbędzie się pokaz tego dokumentu.

Następnie, na zaproszenie Moniki Zydroń – kuratorki wystawy jubileuszowej „Skarbony Pamięci”, przeniesiemy się do Muzeum Etnograficznego, gdzie zwiedzimy ekspozycję, na której zobaczyć będzie można m. in. najnowsze eksponaty z kolekcji ceramiki, do których należą talerze pochodzące z Łysej Góry.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książki Bożeny Kostuch pt. „Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku”.

Program:

  • 16:30 – Wystąpienie Karoliny Fidyk – pracowniczki Małopolskiego Instytutu Kultury
  • 17:00 – Projekcja filmu dokumentalnego „Ceramiczna rewolucja”
  • 17:45 – Wystąpienie Moniki Zydroń – kuratorki jubileuszowej wystawy „Skarbony Pamięci”
  • 18:00 – Zwiedzanie wystawy w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie

O filmie:

Film, zrealizowany w ramach programu Wywołane Historie, opowiada o spektakularnym sukcesie ceramiki pochodzącej ze Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Kamionka” w Łysej Górze (woj. małopolskie). Dokument poprzez relacje świadków, archiwalia i sfilmowane mozaiki prezentuje dziedzictwo i rolę łysogórskiej ceramiki w historii polskiej sztuki użytkowej. W dużej mierze film skupia się na ceramice architektonicznej, która przyniosła „Kamionce” rozgłos. Mimo, iż Spółdzielnia zakończyła swoją działalność ponad 30 lat temu, wyroby pochodzące z Łysej Góry wciąż zachwycają, należą do klasyki designu, a „Ceramiczna rewolucja” jest głosem w obronie stopniowo zanikającego ceramicznego dziedzictwa.

Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Rzeszowskie Piwnice, Małopolski Instytut Kultury

Partner wydarzenia: sieć księgarni Tak Czytam

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Aby wziąć udział należy pobrać bezpłatną wejściówkę.

𝗕𝗘𝗭𝗣Ł𝗔𝗧𝗡𝗔 𝗪𝗘𝗝𝗦́𝗖𝗜𝗢́𝗪𝗞𝗔: https://bit.ly/4hN4sNj


Skip to content