Wernisaż wystawy „SKARBONY PAMIĘCI”- 25.04.2025 r.
Serdecznie zapraszany na wernisaż wystawy jubileuszowej „Skarbony pamięci”, przygotowanej z okazji 125. rocznicy urodzin Franciszka Kotuli, 90-lecia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i 35-lecia Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie.
Wernisaż odbędzie się 25. 04. 2025 r., w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli (Rynek 6), o godz. 16.00.
Podczas wydarzenia wysłuchamy prelekcji Emilii Polak pt. „Miłość mądrości do ludzi”.
Emilia Polak jest poetką, prozaikiem, badaczką kultury ludowej regionu oraz emerytowaną nauczycielką. Jest autorką licznych publikacji dotyczących kultury ludowej województwa podkarpackiego oraz tomików wierszy. W 2013 r. wydała książkę „Zapisane życie”, która stanowi hołd dla wybitnego rzeszowskiego etnografa Franciszka Kotuli, z którym łączyła ją serdeczna przyjaźń.
SKARBONY PAMIĘCI- wystawa jubileuszowa
W roku 2025 Muzeum świętuje potrójny jubileusz, 90-lecie powstania rzeszowskiego Muzeum, 125. rocznicę urodzin Franciszka Kotuli oraz 35 rocznicę utworzenia Oddziału Etnograficznego, który przyjął jego imię.
Punktem wyjścia dla wystawy stały się refleksje nad działalnością instytucji od czasów gromadzenia pierwszych zbiorów do współczesności oraz specyfiką włączonych do kolekcji eksponatów. Muzeum jako instytucja kultury dysponuje różnymi sposobami pozyskiwania nowych obiektów. Bardzo istotne znaczenie ma przemyślany i zaplanowany rozwój już istniejących kolekcji muzealnych, gdyż muzealne zabytki, pozostają często jedynym śladem po istniejących niegdyś zjawiskach, modach, obrzędach i społecznych konstruktach.
Na wystawie „Skarbony pamięci” prezentujemy eksponaty, które do Muzeum Etnograficznego trafiły na przestrzeni ostatnich 10 lat. Są to zarówno obiekty, które zostały nabyte w ramach realizacji długofalowego planu zakupowego, z myślą o aktualizacji posiadanych już kolekcji, ale również spontaniczne dary osób prywatnych, co skutkuje nadaniem obiektom swoistego ładunku emocjonalnego. Osobną kategorię eksponatów stanowią obiekty pozyskane w czasie badań terenowych prowadzonych od 1956 roku, które kontynuowane są do dnia dzisiejszego.
Ekspozycja „Skarbony pamięci” pokazuje rozwój jaki na przestrzeni lat przeszły kolekcje gromadzone w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli. Musimy pamiętać, że etnografia zajmuje się badaniem kultury ludowej, która nieustannie ewoluuje, podlegając zmianom na przestrzeni lat. Wiele zjawisk, które kiedyś uważane były za powszechne, dziś traktujemy jako unikatowe. Jest to doskonale widoczne również na przykładzie kolekcji muzealnych, które w sposób linearny obrazują zmieniające się mody i upodobania ludności wiejskiej i małomiasteczkowej.
Dofinansowano z Budżetu Województwa Podkarpackiego