Widok na dawną ul. Bernardyńską w Rzeszowie
- Ul. Bernardyńska, okres międzywojenny, fot. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
- Ul. Bernardyńska, 1938 r. fot. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
- Rozbiórka domu przy ul. Bernardyńskiej, okres okupacji, fot. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
Jeszcze do 9 marca można będzie oglądać wystawę fotograficzną „Wieś w mieście”. Prezentowane archiwalne fotografie przybliżają temat dawnej drewnianej architektury Rzeszowa. Możemy zobaczyć widoki przedmieść i podmiejskich wsi, które obecnie stanowią część miasta Rzeszowa. Najstarszym zdjęciem prezentowanym na wystawie jest widok na Bank Gospodarstwa Krajowego oraz sąsiadujący z nim drewniany dom, znajdujące się przy ul. Bernardyńskiej. Pochodzi ze zbioru E. Janusza i wykonane zostało jeszcze przed II wojną światową. Drugie z prezentowanych zdjęć – widok w kierunku klasztoru, jest datowane na 1938 r. i prawdopodobnie wykonał je F. Kotula, dokumentując obiekty wytypowane przez okupanta do rozbiórki.
Widoczne po lewej stronie ulicy Bernardyńskiej drewniane domy wpisują się w typ małomiasteczkowej zabudowy drewnianej. Ich charakterystycznymi cechami są czterospadowe dachy z lukarnami. Widoczna jest symetria w układzie pomieszczeń. Środek wyznaczała sień, a po jej przeciwległych stronach znajdowały się zazwyczaj dwa odrębne mieszkania. Na dachach widzimy dwa kominy, ponieważ każde z mieszkań posiadało własny piec do ogrzewania. Wyjątkowy pod tym względem jest środkowy dom widniejący na fotografii. Wydaje się że urządzenie grzewcze zainstalowane jest jedynie w jednej połowie domu. Ponadto od frontu dom posiada podcienie, które charakterystyczne były dla zabudowy wokół galicyjskich rynków, pełniąc różne funkcje użytkowe.
Dla zobrazowania przemian krajobrazu miasta zamieszczamy współczesne ujęcie tego zakątka Rzeszowa, wykonane przez Grzegorza Steca.
- fot. Grzegorz Stec
- fot. G. Stec