MUZYCZNY FOLKLOR PODKARPACIA – BADANIA TERENOWE
W związku z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Oskara Kolberga, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił Program „Kolberg 2014- Promesa”, którego realizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie. Głównym założeniem Programu jest podkreślenie wartości dorobku naukowo- badawczego O. Kolberga, poprzez wsparcie dla przedsięwzięć i działań nawiązujących do jego spuścizny, ale również tych które zmierzają do upowszechnienia dorobku artystów i twórców ludowych w obrębie szeroko pojętej kultury ludowej.
Projekt zgłoszony przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie do w/w Programu odnosił sie do sfery „Tradycja żywa w działaniu” i otrzymał akceptację Instytutu Muzyki i Tańca, a dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN przeznaczony został do realizacji.
W ramach projektu zaplanowane zostały działania mające na celu dokumentację i popularyzację folkloru muzycznego Podkarpacia, skoncentrowane na zjawisku współpracy i przekazu zarówno międzypokoleniowego, jak i międzyśrodowiskowego wśród twórców ludowych . W tym zostały przeprowadzone badania terenowe, obejmujące swoim zasięgiem powiaty: rzeszowski, przeworski, przemyski, sanocki, krośnieński oraz tarnobrzeski, podczas których poszukiwano kontynuatorów tradycji folkloru muzycznego na terenie Rzeszowszczyzny.
W trakcie badań zgromadzony został materiał źródłowy w postaci linii melodycznych pieśni i utworów instrumentalnych, zapisów nutowych, fotografii oraz wywiadów, których wybór prezentujemy poniżej.
W ramach projektu powstał także film paradokumentalny „SIŁA TRADYCJI” poruszający m.in. aspekt przekazu międzypokoleniowego w zakresie tradycji folkloru muzycznego Podkarpacia.
Film można zobaczyć na stronie YouTube
Osoby współpracujące przy realizacji projektu:
Badacze terenowi:
1. Emilia Jakubiec -Lis (kulturoznawca, socjolog) – Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie (koordynator projektu)
2. Maria Kula (etnolog) – Zespół Folklorystyczny „Folusz ” w Giedlarowej
3. Barbara Śnieżek (muzykolog) – Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Zbiory Fonograficzne ISPAN w Warszawie
4. dr Tomasz Kosiek (etnolog) – Instytut Historii, Uniwersytet Rzeszowski
5. Joanna Sadecka-Kurnik (kulturoznawca) – Stowarzyszenie „Wsparcie” w Nowej Dębie
6. Jolanta Dragan (etnolog, folklorysta) – Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Osoby wspierające realizację projektu:
prof. Piotr Dahlig – (etnomuzykolog), Uniwersytet Warszawski
Jacek Jackowski – (muzykolog), Instytut Sztuki Państwowej Akademii Nauk Zakład Muzykologii Zbiory Fonograficzne
Jolanta Danak- Gajda – (muzykolog, etnolog), Polskie Radio Rzeszów
Marcin Zych – (choreograf) Kierownik Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „POŁONINY” przy Politechnice Rzeszowskiej , kierownik archiwum uczelnianego Politechniki Rzeszowskiej
Mariusz Guzek (operator kamery, Panstwowa Wyzsza Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Schillera w Łodzi)
Justyna Pisarek – (oprawa graficzna, Akademia Sztuk Pięknych im. Strzemieńskiego w Łodzi)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 -Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.