Przejdź do treści

Komunikat o błędzie

  • Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in include_once() (line 1120 of /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated w include_once() (linia 14 z /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/themes/engines/phptemplate/phptemplate.engine).
  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 394 z /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 571 z /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/includes/menu.inc).

Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa (region przemyski)

Początki działalności ludowej mieszkanek Starego Dzikowa sięgają 1972 roku, kiedy powstał tam pierwszy zespół śpiewaczy przy Kole Gospodyń Wiejskich. Około roku 1991 zespół został wzięty pod opiekę Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Dzikowie. Koło Gospodyń Wiejskich spotykało się głównie na zorganizowanych wieczorach. Jak wspomina jedna z członkiń „… potem (…) trochę tych młodszych pań doszło, no to już to było już Koło bardziej takie prężne. No to już wtenczas zespół my założyli, śpiewali, śpiewamy. No to tam reszta, co nie chciała śpiewać, to wszystko odpadło. I nas tak do tej pory tyle jest. Śpiewamy, jeździmy, dużo my świata zwiedzili już. Byliśmy i za granicą, i tu w Polsce…”.
Zespół „Dzikowianie” tworzą wyłącznie kobiety – według respondentek mężczyźni w Starym Dzikowie nie mają zwyczaju angażowania się działalność śpiewaczą. Skład zespołu od początku istnienia ewoluował. Część pań należy do niego od początku. Bywało, że młode dziewczyny uczestniczyły we wspólnie przygotowywanych kabaretach i inscenizacjach obrzędowych, nie podejmując się jednak śpiewu w zespole.
Obecnie zespół liczy dziesięć osób. Funkcję przewodniczącej pełni pani Danuta Nieckarz – ur. 1952 r. w Cewkowie, zam. w Starym Dzikowie (od 1972 r.), należąca do zespołu od początku jego istnienia. Zamiłowanie do muzyki pani Danuta tłumaczy następująco: „Po prostu lubię ten śpiew, lubię tę muzykę. Mój ojciec grał, już nieżyjący, na akordeonie, ale ja się nie nauczyłam i zrobiłam wielki błąd, bo w tej chwili bym mogła swój zespół z akordeonem prowadzić”. Ojciec pani Danuty grywał podczas wesel. Ta natomiast często bywała na nich wraz z babcią. Wielu pieśni nauczyła ją również matka. Pani Danuta Nieckarz jest zdobywczynią II nagrody podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w kategorii solistów-śpiewaków za repertuar weselny. Pieśni wykonywane przez zespół spisała we własnym zeszycie. Układa także słowa pieśni dla zespołu.
Do zespołu należą: Krystyna Witko – ur. 1949 r. w Niemstowie, zam. w Starym Dzikowie (od 1972 roku), Anna Fil – ur. w Wiśniowej k. Krosna, zam. w Starym Dzikowie (od 1980 roku), Danuta Majewska – ur. 1949 r., Helena Nieckarz – ur. 1943 r. w Cewkowie, zam. w Starym Dzikowie (od 1964 roku), Maria Ozimek – ur. 1945 r. w Starym Dzikowie i tam zam.
Zdarza się również, że do „Dzikowian” przyjeżdża przygrywać na akordeonie organista z Niemstowa (pow. lubaczowski, gm. Cieszanów), który dobiera sobie różnych towarzyszy gry. Taka sytuacja wynika z braku kapel ludowych na tym terenie. W Starym Dzikowie istniała jedna kapela, która przestała grać około 1972 roku. W składzie kapeli, jaką rozmówczynie pamiętają z dzieciństwa, znajdowały się skrzypce, harmonia i bębenek.
Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” bazuje na repertuarze ze Starego Dzikowa i Cewkowa. Panie pamiętają pieśni z okresu dzieciństwa, przekazane przez rodzinę i znajomych. Poszukują również pieśni u starszych mieszkańców wsi: „Chodzimy po starszych paniach jeszcze takich, już jest mało starszych ludzi w naszej miejscowości i oni nam czasem jakąś tam kolędę, jakąś piosenkę od nich tam odpisujem…”. W repertuarze „Dzikowian” znajdują się pieśni i przyśpiewki weselne, kolędy, pieśni żniwne, miłosne, sieroce.
 
Zdjęcie nr 1,2  Członkinie Zespołu Śpiewaczego Dzikowianie ze Starego Dzikowa
Zdjęcie nr 3 Zespół śpiewaczy "Dzikowianie" "Zapachło nam tu ziele" transkrypcja zapisu terenowego 
 
Dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 -Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Mateirał MP3: 

ZałącznikWielkość
Zespół Śpiewaczy Dzikowianie - Pieśń żniwna _Oj wyleć, wyleć.mp32.05 MB
Zespół Śpiewaczy Dzikowianie_kolęda.mp32.75 MB
Zespół Śpiewaczy Dzikowianie_Tam pod borem- pieśń miłosna.mp32.36 MB

Zdjęcia: 

Powrót
  • Historia
  • Franciszek Kotula
  • Edukacja
  • Kronika
  • Wystawy
  • Wydawnictwa
  • Aktualności
  • Temat tygodnia
  • Cennik
  • Kontakt
Subscribe to Subskrybuj
zadaj pytanie do pobrania mapa strony polityka cookies

Copyright @ 2012 Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie