Przejdź do treści

Komunikat o błędzie

  • Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in include_once() (line 1120 of /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated w include_once() (linia 14 z /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/themes/engines/phptemplate/phptemplate.engine).
  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 394 z /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 571 z /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/includes/menu.inc).

Władysław Jantas- wspomnienia o kapeli Jeleniów (region rzeszowski)

Władysław Jantas, urodzony w  1952 roku; klarnecista, zięć Wiktora Jelenia; członek kapeli Jeleniów.

W początkowym okresie istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Jodłowianie” dołączyła do niego kapela Jeleniów, która  posiadała znaczny  dorobek  w zakresie popularyzacji folkloru muzycznego. Była to kapela, która w latach 60-ych zyskała sobie szeroki rozgłos także w sąsiednich województwach. W swym dorobku posiada m.in. nagrody zdobyte podczas festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą. Od początku działalności zespołu do jego składu należał młodziutki wówczas Władysław Jantas, który nim zasilił grupę muzykantów, tańczył i śpiewał, a następnie grał na bębnie w ZPiT Jodłowianie.  Miał zaledwie kilka lat, kiedy grając po weselach doskonale zdołał opanować umiejetnośc gry na basach i perkusji. W wieku 16 lat  zaczął pobierać naukę gry na klarnecie u Piotra Czuchry, instruktora muzyki w ZPiT Jodłowianie i zarazem nauczyciela muzyki w szkile podstawowej w Jodłowej.   W 1972 roku rozpoczął służbę wojskową, w Lubaniu Śląskim gdzie był członkiem wojskowej orkiestry  w Łużyckiej Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza. Tam też szlifował dotychczas zdobyte umiejętności instrumentalne.

Skład kapeli Jeleniów  w 1968 roku:  (Zespół Jodłowianie, któremu przygrywała kapela Jeleniów powstał w 1963 lub 1964 roku).

Wiktor Jeleń -klarnet (zmarł)

Kazimierz  Jeleń - trąbka  (zmarł w 44 roku życia)

Władysław Jantas  - klarnet, bęben , tenor

Stanisław Augustyn (szwagier Wiktora Jelenia)

Czesław Kociołek - akordeon (zmarł)

Stanisława Sasak -skrzypce

Janusz Zwisowy, skrzypce, listek

Stanisław Marcinek  - kontrabas

Bronisław Nowak z Zagórza - skrzypce (obecnie w wieku ok. 67-68 lat)

W razie potrzeby uzupełniano skład instrumentalny spośród okolicznych muzykantów.

 

W 1968 roku, po raz pierwszy Władysława Jantas, mimo że był początkującym klarnecistą, zaczął grać  w kapeli.

Jednym z pierwszych koncertów był 2-tygodniowy wyjazd do Warszawy (1968 rok). Wówczas koncertowano w Konstancinie i ośrodku dla osób niepełnosprawnych.

Na festiwalu w Kazimierzu Dolnym, w konkursie „Duży-Mały”, Wiktor Jeleń zdobył  I Miejsce.

Kapela zaznaczała swoją obecność w środowisku także poprzez zaangażowanie w sprawy parafii, stanowiąc oprawę muzyczną dla wydarzeń z życia kościoła.

Kapela Jeleniów była również bardzo często zapraszana na wesela od najbliższych okolic po Nowy Sącz.

Obecnie zdrowie pana Jantasa bardzo podupadło. Już od dwóch lat nie gra i nie tańczy (2012), choć muzykowanie to było cale jego życie.  

 

Materiał zebrała i opracowała:

Emilia Jakubiec-Lis

 

Dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 -Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Fot.1. od lewej: Józef Skrzek, Wiktor Jeleń, Stanisław Augustyn, Andrzej Lech, Tadeusz Furman (fot. ze zbiorów Krystyny i Kazimierza Jantasów z Jodłowej)

Fot.2. Wesele, kościół w  Lubcza 1978 rok. Szpak Władysław, Jan Bałucki, Włodzimierz Bułat, Jantas Władysław

fot. 3 "Na polu ciemno" Władysław Jantas- transkrypcja zapisu terenowego 

 

 

Mateirał MP3: 

ZałącznikWielkość
Władysław JANTAS_Na polu ciemno .mp3644.9 KB

Zdjęcia: 

Powrót
  • Historia
  • Franciszek Kotula
  • Edukacja
  • Kronika
  • Wystawy
  • Wydawnictwa
  • Aktualności
  • Temat tygodnia
  • Cennik
  • Kontakt
Subscribe to Subskrybuj
zadaj pytanie do pobrania mapa strony polityka cookies

Copyright @ 2012 Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie