Przejdź do treści

Komunikat o błędzie

  • Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in include_once() (line 1120 of /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated w include_once() (linia 14 z /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/themes/engines/phptemplate/phptemplate.engine).
  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 394 z /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 571 z /home/aminetno/domains/muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/public_html/stara/includes/menu.inc).

Św. Floriana – 4 maja

 

Według przekazów św. Florian urodził się ok. 250 r. na terenie dzisiejszej Austrii. Był dowódcą wojsk cesarza Dioklecjana, stacjonował wraz swym oddziałem w Mantem. Był to okres prześladowania Chrześcijan, Florian wstawił się za dyskryminowanymi ze względu na swą wiarę żołnierzami .  Został aresztowany, torturowany i skazany na śmierć. 4 maja 304 został utopiony w rzece Ems. Jego ciało wyłowiono, a w pobliżu grobu zbudowano kościół i klasztor Bernardynów.  Na prośbę Kazimierza Sprawiedliwego w 1184 r. relikwie św. Floriana sprowadzono do Krakowa.  Decyzją biskupa Oleśnickiego w 1436 r. został uznany za jednego z patronów Królestwa Polskiego. Kult Świętego Floriana rozpowszechnił się po roku 1528, kiedy w wielkim pożarze Krakowa oszczędzony został kościół poświęcony św. Florianowi. W XIX w. został patronem straży pożarnej, a 4 maja ustanowiony został Dniem Strażaka.

W Polsce bardzo bano się pożarów, który często niszczył drewnianą zabudowę wsi i miasteczek.  Dlatego też figurę św. Floriana lokalizowano w centrum miejscowości, wierząc że uchroni ona wszystkich mieszkańców od niszczącej siły ognia. W ikonografii święty ten przedstawiany jest w stroju oficera rzymskiego, w ręce trzyma naczynie, z którego woda wylewa się na płonący kościół lub dom.  W kulturze ludowej deszcze w dniu tego patrona zapowiadały dobre plony. Mówiono: „Deszcze w świętego Floriana, skrzynia groszem napchana”.

 

Powrót
  • Historia
  • Franciszek Kotula
  • Edukacja
  • Kronika
  • Wystawy
  • Wydawnictwa
  • Aktualności
  • Temat tygodnia
  • Cennik
  • Kontakt
Subscribe to Subskrybuj
zadaj pytanie do pobrania mapa strony polityka cookies

Copyright @ 2012 Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie