LEKCJE MUZEALNE
Jedną z podstawowych funkcji edukacji muzealnej jest kształtowanie postaw, przekazywanie wiedzy, rozbudzanie ciekawości i rozwijanie wszechstronnej osobowości poprzez bezpośredni kontakt z eksponatem powiązanym ze współczesnymi zjawiskami życia społecznego i przyrodniczego. Oferowane inicjatywy muzealne skupiają coraz szerszy krąg zainteresowanych, a przygotowane wystawy i lekcje w znacznym stopniu ułatwiają realizację programów nauczania wielu przedmiotów.
Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie oprócz działalności wystawienniczej realizuje również działalność edukacyjną. Program lekcji muzealnych adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym aż po uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Zajęcia prowadzone są w sali edukacyjnej, a także w salach ekspozycyjnych. Podczas lekcji uczniowie zapoznają się z ciekawymi zabytkami i ich historią, poznają dzieje swojego regionu. Lekcje muzealne w ogromnym stopniu przyczyniają się do uświadomienia uczniom, że wszędzie tam, gdzie żyli i działali ludzie, tam tworzyła się historia. Mają na celu rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania ich „małą ojczyzną”.
Lekcje takie nie rozpoczynają się ani nie kończą dzwonkiem, odbywają się poza klasą, w otoczeniu nowym dla uczniów, co sprzyja aktywnemu przyswajaniu nowych treści.
Gorąco zachęcamy do skorzystania z naszej nowej, uatrakcyjnionej oferty edukacyjnej (patrz: zakładka: edukacja). Nowe tematy są bardziej spójne z programami nauczania w szkołach. Scenariusze lekcji obfitują w bogate metody dydaktyczne. Oprócz ciekawych prezentacji multimedialnych, opatrzonych komentarzem prowadzącego, pokazu eksponatów, zabaw i gier lekcje wzbogacone zostały o nowoczesne, rozbudowane formy aktywizacji uczniów. Przy przebudowie bazy tematów przygotowujący lekcje wzięli pod uwagę rady i wskazówki nauczycieli, a także uwagi samych uczniów.
Muzeum oferuje również grupą szkolnym lekcje ściśle związane z tematyką ekspozycji czasowych. Obecnie proponujemy zajęcia warsztatowe, które są podyktowane aktualną tematyką wystawienniczą. Wystawie „Galicyjski sen o Ameryce” towarzyszą warsztaty pt. „Z pamiętnika emigranta” podczas, których uczestnicy otrzymują paszport galicyjski, który własnoręcznie uzupełniają za pomocą pióra i atramentu. Z kolei z ekspozycją „Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia” świetnie współgrają zajęcia pt. „ Jak Jaś został muzykantem” i „ Gra kapela!- Jak powstaje muzyka ludowa?”. Mamy nadzieję, że nowa, ulepszona, wersja oferty edukacyjnej zachęci grono pedagogiczne do współpracy z naszym Muzeum.
Nasza propozycja zawiera również zajęcia poświęcone poszczególnym świętom odbywającym się w cyklu rocznym. Lekcje te mają na celu przypomnienie i utrwalenie tradycji, i zwyczajów będących nieodłącznym elementem świątecznego czasu.
W związku ze zbliżającym się okresem Wielkiej Nocy Muzeum gorąco zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w warsztatach z cyklu „Marcowe niedziele w Muzeum Etnograficznym” podczas których, każdy uczestnik pozna wielkanocne zwyczaje na wsi Podkarpackiej i wykona barwne i ciekawe ozdoby, które będą wspaniałym elementem dekoracyjnym wielkanocnego stołu (patrz: aktualności).
Należy mocno podkreślić, iż wypracowanie praktyki muzealnej z zakresu edukacji w muzeach etnograficznych jest zadaniem niełatwym. Niewiele bowiem miejsca w szkolnych programach nauczania przeznaczone zostało na zagadnienia etnograficzne. Mamy jednak nadzieję, iż nie tylko nauczyciele historii, ale także wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, plastyki i muzyki zechcą skorzystać z naszej oferty. Należy pamiętać, iż żaden nawet najbarwniejszy opis nie zastąpi doznań, które powstają po wizualnym kontakcie z prawdziwym reliktem przeszłości. Nauczyciel, który pragnie ukazać swoim wychowankom przeszłość powinien wykorzystywać w swojej pracy dydaktycznej zasoby zgromadzone w muzeach. Chcielibyśmy, aby nasze lekcje w pewnym stopniu przyczyniły się do przygotowania wrażliwych odbiorców dóbr kultury.
Wszelkie, szczegółowe informacje dotyczące tematyki proponowanych zajęć i możliwości ich zamawiania znajdą Państwo w zakładce: „edukacja” bądź pod nr tel. (17)862-02-17.