„Na emigracyjnych szlakach wczoraj i dziś”
W dniu 11 marca br. w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie zamknięto wystawę „Galicyjski sen o Ameryce”. Ta unikatowa wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa oraz dziennikarzy, a nawet Polonii mieszkającej na Nowym Kontynencie. Ogromnym walorem wystawy była jej swoista interaktywność. Opowieści i historie emigracyjne przekazywali zwiedzającym nie tylko przewodnicy muzealni. Również nasi goście uzupełniali naszą wystawę swoimi wspomnieniami.
Za sprawą godnego pochwały zaangażowania całej załogi Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli otrzymaliśmy dotację z Akademii Orange, dzięki której sześć pięcioosobowych zespołów z placówek oświatowych wybranych w trakcie naboru uczestniczy w warsztatach twórczych pt. „Na emigracyjnych szlakach wczoraj i dziś”. Tym samym, pomimo zamknięcia wystawy, temat ten będzie nadal realizowany w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Zajęcia prowadzą Jolanta Danak-Gajda, etnograf i muzykolog, dziennikarka radiowa, Mariusz Guzek fotograf i montażysta filmowy, oraz Elżbieta Dudek-Młynarska etnolog i pracownik Muzeum Etnograficznego. Zachęcamy do śledzenia przebiegu dalszych etapów projektu.
Projekt „Na emigracyjnych szlakach wczoraj i dziś” jest realizowany w ramach IV edycji Programu Akademia Orange.
Pracownicy Muzeum nadal prowadzą zapisy na lekcję warsztatową pt. „Z pamiętnika emigranta” podczas której uczestnicy zapoznają się z warunkami życia w Galicji, przyczynami emigracji Polaków z ziem polskich w prezentowanym okresie, trudnościami napotykanymi w czasie podróży oraz organizacją życia w nowych miejscach zamieszkania. Każdy z uczestników otrzymuje paszport galicyjski, który wypełnia własnoręcznie na podstawie zdobytych wiadomości, za pomocą pióra i atramentu. W programie warsztatów m. in. projekcja filmu: „Ślady polskie w argentyńskiej puszczy prowincji Misiones” autorstwa Agnieszki Machoty.
Do wymiernych sukcesów wystawy, a zarazem wszystkich pracowników Muzeum Etnograficznego należy zaliczyć współprace z Polish Mission w Orchard Lake w stanie Detroit , gdzie prawdopodobnie wersja cyfrowa wystawy będzie udostępniona zwiedzającym w drugiej połowie br.
Więcej informacji o projekcie na stronie: