Piknik Etnograficzny pt:"Niedziela z etnodizajnem"
Piknik Etnograficzny 4.08.2013
Oferta Muzeum Etnograficznego będzie doskonała okazją do zabawy i twórczego spędzenia czasu z muzealnikami. Znajdzie tu rozrywkę każdy z amatorów drobnego majsterkowania.
Dla „modnisiów” proponujemy warsztaty z modelowania odzieży. Nauczycie się jakim sposobem nadać „charakteru” garderobie de mode. Chciej uwierzyć w to, ze szafa Coco Chanel też kiedyś była nudna.
A zatem... Szukaj siebie pókiś młoda, kiej ci służy ETNOMODA.
Dla dusz wszystkich artystycznych, których pali zmysł plastyczny, którzy tworzą coś na nowo, dla nich DECOUPAGE NA LUDOWO. Aby było kolorowo nauczymy się malować, tworzyć szlaczki i haftować. I KLAMERKI KREATYWNE, także ci nie będą dziwne, gdy ze zwykłej szarej żabki zrobisz prezent dla swej matki. Jeśli u nas zabawicie PTASIM KLUCZEM ODLECICIE. Tu poznacie dzieci moje, gdy nie było w świecie wojen, jak bawili sie dziadkowie. Chociaż znali trudy, znoje - czarowali różne ptaki i klepaki i cudaki i najdziksze z nich- dziwaki. Zapytacie się - A z czego...? Tego dowiesz się mój drogi, gdy przekroczysz nasze progi.
Chłopcom miłym i ponurym radość sprawi coś ze skóry - biżuteria cud natury! Nim nią bliskich obdarzano skórę najpierw obrabiano, garbowano, farbowano... Przed wiekami patent znali. Chcesz dowiedzieć się? A, zali... Tu będziemy cię czekali, z Etnografią- już od rana (nie zapomnij zjeść śniadania). Spędzisz chwile niecodzienne, mamy czas aż do zmierzchania.
Zapraszamy do udziału w warsztatach:
Warsztaty etnograficzne
Budynek główny Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ul. 3-Maja
godz. 12.00- 18.00
Wszystkich zainteresowanych udziałem w bloku poświęconym etno-modzie, prosimy o zabranie ze sobą odzieży, którą będzie można ozdobić podczas warsztatów.
Szczegółowy program warsztatów:
Etno-design - uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wyglądały stroje mieszkańców Podkarpacia. Zajmą się zdobienie odzieży nadrukami wykonanymi za pomocą sprayu, farb do tkanin i szablonów wzornictwa regionalnego wykonanych na podstawie eksponatów z naszego muzeum.
Etno-moda – odbiorcy dowiedzą się jakimi technikami dekorowano stroje ludowe. Nauczą się projektowania i modelowania podstawowych części odzieży (rękaw, spodnie, spódnica). Wykonają zaprojektowaną część ubioru z tkaniny z zastosowaniem elementów i technik dekoracyjnych nawiązujących do strojów naszego regionu (aplikacja, haft nićmi, koralikami i cekinami, koronka).
Kwiaty z bibuły - warsztaty bibułkarstwa nawiązujące do tradycyjnego rękodzieła, będą okazją powrotu do klimatu babcinej chaty oraz inspiracją do współczesnego zdobnictwa.
Decoupage na ludowo – warsztaty skierowane zarówno do dzieci jak i młodzieży. Uczestnicy poznają technikę, która była wykorzystywana już przez nomadyczne plemiona zamieszkujące Wschodnią Syberię jeszcze w czasach przed narodzeniem Chrystusa. Odbiorcy poznają wzornictwo pojawiające się w sztuce ludowej oraz pojawiające się na przedmiotach codziennego użytku. Zapoznają się z wzornictwem regionalnym, dowiedzą się, że sztuka ludowa to nie tylko łowickie wycinanki i haft kaszubski.
„Ptaki dziwaki” – zajęcia nawiązywać będą do wystawy „Ptasim kluczem” oraz do wystawy fotografii p. Grzegorza Olosia, zorganizowanej w Muzeum Etnograficznym, Rynek 6 w Rzeszowie (Oddział Muzeum Okręgowego). Warsztaty skierowane są do dzieci, które różnymi technikami i z różnych materiałów zrobią dla siebie „ptaka-dziwaka” – ulubioną maskotkę lub ozdobę dziecięcego pokoju.
Biżuteria ze skóry – warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają warsztat garbarza, dowiedzą się jak obrabiano i farbowano skórę oraz do w jakich elementach ubiorów ludowych się ona pojawiała. Każdy wykona oryginalną ozdobę ze skór różnego koloru.
Makatki – Są to zajęcia przygotowane z myślą o zaangażowaniu całej rodziny. Uczestnicy zapoznają się z techniką wykonywania makatek, a potem wspólnie stworzą własne, rodzinne dzieło.
„Klamerki kreatywne” – warsztaty będą skierowane do dzieci. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak ze zwykłej klamerki zrobić ptaszka, zwierzątko, ludzika w stroju rzeszowskim oraz inne niepowtarzalne dekoracje.
Koraliki – Warsztaty skierowane do dzieci, które zaprojektują wzór czerpiąc z motywów etnicznych i za pomocą farb naniosą go na koraliki.
Zabawki – Stoisko przygotowane z myślą o dzieciach. tutaj będzie można wykonać prostą zabawkę ludową – „traczy”, „kurki dziobiące ziarno”, grzechotkę i inne...
Szyszki weselne – uczestnicy warsztatów poznają symbolikę ciasta obrzędowego, a następnie ulepią szyszkę weselną.
Kącik Malucha – stanowisko przygotowane z myślą o najmłodszych. Tutaj dzieci będą mogły ubrać papierową laleczkę w strój ludowy, ozdobić ceramiczne naczynia, odnaleźć zagubione korale, dokończyć wzór na zapasce itp...