Objawienie Matki Bożej Rzeszowskiej
Rzeszowska figura Madonny znana jest od XVI w. Dnia 15 sierpnia 1513r. nastąpiło objawienie cudownej postaci Matki Bożej Rzeszowskiej. W wydanej w 1765r. na podstawie archiwów Konwentu Rzeszowskiego oo. Bernardynów „Historii zjawienia się statuy Najświętszej Panny, która w kościele oo. Bernardynów Rzeszowskich cudownymi słynie łaskami” znajduje się taki opis zjawienia:
„Na tem miejscu gdzie jest kościół oo. Bernardynów mieszkał niejaki Jakób Ado z urodzenia ubogi kmiotek, z cnoty znamienity człowiek. Ten gdy się po sadzie swoim wieczór przechodzi w dzień Wniebowzięcia Matki Boskiej, i uważa szum z liści z drzewa owego, bojaźnią zdjęty, przystąpi bliżej i głos słyszy: Nie bój się, chcę ja na tem miejscu chwałę syna mego widzieć i pociechy dać utrapionym. A że blisko tego drzewa było jego mieszkanie, słyszeli ten głos i inni, lecz gdy Jakób powiedział co się dzieje, wybiegli wszyscy, i obaczywszy na gruszce obraz, to jest statuę z drzewa rżniętą, najświętszej Maryi piastującej Syna, na lewej ręce a w prawej berło królewskie trzymającej”.
Wkrótce na tym miejscu postawiono drewnianą kapliczkę, w której umieszczono późnogotycką figurę Najświętszej Maryi Panny. W 1765r. tak ją opisywał O. Zenobiusz: „Wykonana z drzewa lipowego, ma dwa łokcie wysokości (tj. razem z koroną 120cm), płaszcz malarskiem złotem ozdobiony, suknia różowego koloru, na głowie z tegoż drzewa korona, pod nią welon biały i włosy na ramiona spuszczone – twarz pociągła, koloru czarniawo-rumianego, oczy łaskawe i wdzięczne”.
W latach 1531-36r. wzniesiono większy drewniany kościółek, a w 1610r. rozpoczęła się budowa murowanego kościoła oraz klasztoru, której fundatorami byli Mikołaj Spytko Ligęza i jego małżonka Zofia z Rzeszowskich. 23 marca 1629 roku kościół i klasztor zostały przekazane nowopowstałej Prowincji Ruskiej Bernardynów.
Miejsce objawienia stało się jednym z pierwszych sanktuariów maryjnych w znacznej części Małopolski. Słynące cudami przyciągało wielu wiernych. Wielkim kultem wizerunek rzeszowskiej Madonny otaczali Lubomirscy, którzy podjęli starania o koronację wizerunku. Koronacja złotymi koronami wysadzanymi orientalnymi kamieniami, poświęconymi przez papieża Benedykta XIV nastąpiła 8 września 1763r. Dokonał jej biskup przemyski ks. Wacław Sierakowski, a w czasie uroczystości, na oczach tłumu wiernych, miał miejsce przypadek cudownego uzdrowienia dziewczynki. Koronacja przyczyniła się do dalszego wzrostu kultu wizerunku Matki Bożej Rzeszowskiej, a kościół bernardynów stał się jednym z ważniejszych centrów religijnych w regionie.
250 lat po pierwszej koronacji, w ramach uroczystości Wielkiego Jubileuszu 500-lecia Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, podczas sumy pontyfikalnej, odprawionej 12 września 2013r., w uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej, po raz kolejny zostaną nałożone korony jubileuszowe.
Kopię figury Matki Boskiej Rzeszowskiej oraz związane z jej kultem korony, sukienki oraz wota można zobaczyć w naszym Muzeum na nowej wystawie czasowej " Bernardyni. Zgodnie zregułą".