UTRACONE DZIEDZICTWO- Europejskie Dni dziedzictwa 2015
HISTORIE PIĘKNE I TRAGICZNE
Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.
W związku z przygotowaniami do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych w tym roku pod hasłem „Utracone dziedzictwo, Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie zaprasza do uczestnictwa w projekcie mającym na celu przypomnienie tragicznych dziejów ziemiaństwa polskiego.
Zwracamy się do Państwa – tych, którzy chcieliby udostępnić swoje pamiątki i podzielić się wspomnieniami związanymi z życiem dworu oraz relacjami dwór – wieś, o zgłoszenie udziału do współtworzenia wystawy poświęconej tematowi ziemiaństwa z naszego regionu.
Na podstawie udostępnionych przez Państwa eksponatów, urządzona zostanie wystawa jednodniowa pt. ”Historie piękne i tragiczne”, a zaprezentowane pamiątki stanowiące żywy dokument przeszłości, opowiedzą o czasach i ludziach, których już nie ma.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współtworzenia naszego wydarzenia, które odbędzie się w dniu 20 września 2015 roku, w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.
Archiwalne fotografie i osobiste przedmioty związane z życiem naszych przodków mogą wiele opowiedzieć o swoich właścicielach, są świadectwem zdarzeń i osób. Każdy przedmiot jest wyjątkowy i interesujący dzięki swojej historii, opowieściom, zdarzeniom z nim związanym.
Podczas wieczoru planowane jest m.in. spotkanie z potomkami dawnych właścicieli ziemskich - prof. Kazimierzem Starowieyskim z Bratkówki k. Krosna oraz Maciejem Szaszkiewiczem, wnukiem Jarochowskich – ostatnich właścicieli majątku w Babicy k. Rzeszowa. Prelekcję pt. "Polowania Potockich z Łańcuta, jako przykład polowań dworskich w XIX i I poł. XX wieku" wygłosi pani Aldona Cholewianka - Kruszyńska z Muzeum - Zamek w Łańcucie.
Spot reklamujący 23 edycję Europejskich Dni Dziedzictwa
https://www.youtube.com/watch?v=qgVCBQeS0Jo
Regulamin udziału dostępny na stronie Muzeum: www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/node/475
Szczegółowych informacji udziela:
Emilia Jakubiec-Lis
tel. 17 862 02 17,
email: ejakubiec-lis@muzeum.rzeszow.pl
1. Fotografia z albumu Jaśkiewiczów z Rzeszowa, koniec XIX w. Ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. (Jaśkiewiczowie- rodzina mieszczańska z Rzeszowa)
2. Jan Feliks Jędrzejowicz z zaczernia. Fot. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. (ojciec Natalii Gumińskiej, dziedziczki z Zalesia (obecnie dzielnica Rzeszowa).
3. Stanisław Jędrzejowicz - poseł na sejm, prezes rzeszowskiej Rady Powiatowej (1894-1913), honorowy obywatel, właściciel dóbr Jasionka k. Rzeszowa. Fot. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
4. Ziemiaństwo, (N.N), fot ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie
5. Arystokracja, (N.N), fot ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie