Matki Boskiej Jagodnej- 2 lipca
Jest to święto kościelne upamiętniające nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję. Obchodzono je zgodnie z dawnym kalendarzem liturgicznym 2 lipca, a po reformie II Soboru (w 1969 r.) zostało przeniesione na 31 maja.
Patronką tego dnia jest Matka Boska opiekunka dojrzewających jagód leśnych i ogrodowych. Według wierzeń ludowych od tego dnia można było zbierać i spożywać jagody, bez żadnego uszczerbku dla zdrowiu.
Termin ten obowiązywał zwłaszcza kobiety, które w ciągu ostatniego roku straciły dziecko. Dotknięte tym nieszczęściem matki unikały nawet wypraw do lasu, o zbieraniu jagód i innych owoców nie wspominając. Dopiero w dniu lipcowego święta spływała na nie łaska Matki Boskiej. Wierzono, że dzięki przestrzeganiu zakazu związanego z tym terminem oraz modlitwie do Maryji, uzyskają one błogosławieństwo, poprzez które będą mogły cieszyć się szczęśliwym macierzyństwem i wydać na świat potomstwo zdrowe, odporne na choroby i złe uroki.
Na Podkarpaciu natomiast jak podaje dr K. Ruszel (na podstawie informacji zebranych przez A. Saloniego w 1903 r.) zakaz przestrzegany był jeszcze bardziej restrykcyjnie. Kobiety, które w bieżącym roku straciły dziecko nie powinny zbierać jagód w ogóle, bowiem zostałoby ono pominięte przez Matkę Boską , która w tym dniu obdarowuje zmarłe dzieci jagodami.
Święto Matki Boskiej Jagodnej jest ciekawym przykładem kultu maryjnego powiązanego z ludzką codziennością.
Bibliografia:
Krzysztof Ruszel, Leksykon kultury ludowej w Rzeszowskiem, Rzeszów 2004
Barbara Ogrodowska, Święta polskie. Tradycja i obyczaj, Warszawa 1996