Finisaż wystawy „Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji”- 27.10.2024 r.

Z radością informujemy, że udostępniona przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ekspozycja „Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji”, której kuratorką jest Elżbieta Skromak, zostaje przedłużona do 27.10.2024 r.

Wydarzeniem towarzyszącym finisażowi wystawy będzie spotkanie z Dorotą Kozioł, córką Marii Kozłowej, połączone z prezentacją i rzeszowską promocją książki poświęconej jej mamie.

„CAŁE ŻYCIE MOJEJ MAMY” – to książka poświęcona Marii Kozłowej – wybitnej twórczyni ludowej, osobie obdarzonej wieloma talentami, animatorce lasowiackiego folkloru. Jest to nie tylko opowieść o jej życiu, ale także i o tym wszystkim, co było „całym jej życiem” – czyli o tym, co kochała. A kochała ludzi, ojczystą ziemię, tradycje i kulturę przodków. Nie tylko pielęgnowała i kultywowała zwyczaje i obrzędy lasowiackie, ale starała się te znaki przeszłości ocalić od zapomnienia. Widziała w nich nie tylko piękno, ale przede wszystkim mądrość, z której czerpać powinny przyszłe pokolenia.

Na kartach tej książki pojawiają się nie tylko znane i nieznane fakty z jej życia. Są też blaski i cienie codzienności, radości i smutki, determinacja w pokonywaniu przeszkód w dążeniu do celu. Są ludzie, z którymi współpracowała. Przywołany został także Machów, wioska w której się urodziła i wychowała, a która zniknęła z powierzchni ziemi ustępując miejsca istniejącej na tym terenie (jeszcze do niedawna) kopalni siarki.

Ci, którzy tę książkę już przeczytali, mówią, że jest napisana sercem. I pewnie mają rację, bo jej autorką jest córka Marii Kozłowej, a córka o mamie przecież inaczej pisać nie potrafi.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie 27.10.2024 r. (niedziela), o godz. 14:00. Wstęp wolny.